Gdzie znajduje się numer VIN, na co pozwala i oznacza?

Strona główna / Aktualności / Gdzie znajduje się numer VIN, na co pozwala i oznacza?
Gdzie znajduje się numer VIN, na co pozwala i oznacza?

Każdy właściciel samochodu, prędzej czy później, zetknie się z tajemniczym ciągiem liter i cyfr zwanym VIN. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to skomplikowane, numer VIN to nic innego jak dowód osobisty naszego pojazdu. Gdzie go znaleźć, co oznacza i na co pozwala? W naszym artykule przyjrzyjmy się temu bliżej.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN znajduje się w kilku miejscach pojazdu, co ułatwia jego znalezienie i weryfikację

W przypadku IVECO Daily, numer VIN można znaleźć w dwóch miejscach.

Numer VIN jest umieszczony:
  • na tabliczce znamionowej umieszczonej pod maską na wzmocnieniu czołowym,
  • na ramie (prawa podłużnica) widoczny od strony prawego przedniego koła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co oznacza numer VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, składa się z 17 znaków, które kryją w sobie wiele informacji.

Każdy segment tego kodu ma swoje znaczenie:

  1. Pierwsze trzy znaki to kod producenta pojazdu (WMI – World Manufacturer Identifier).
  2. Kolejne sześć znaków (VDS – Vehicle Descriptor Section) opisuje cechy charakterystyczne pojazdu, takie jak model, typ nadwozia, rodzaj silnika i inne.
  3. Ostatnie osiem znaków (VIS – Vehicle Identifier Section) zawiera informacje o roku produkcji, zakładzie produkcyjnym oraz unikalny numer seryjny pojazdu.

Na co pozwala numer VIN?

Numer VIN to klucz do poznania pełnej historii pojazdu. Dzięki niemu możemy:
  1. Zweryfikować historię pojazdu – raporty dostępne w różnych bazach danych pozwalają sprawdzić, czy pojazd brał udział w wypadkach, czy był kradziony, a także jakie naprawy były w nim wykonywane. Sprawdzenie historii pojazdu jest darmowe i można to zrobić za pomocą takich serwisów jak „Historia Pojazdu gov” czy „CEPiK”.
  2. Śledzić przeszłość serwisową – dowiemy się, kiedy i jakie przeglądy techniczne były przeprowadzane, co pomaga ocenić stan techniczny pojazdu.
  3. Sprawdzić zgodność – numer VIN pozwala upewnić się, że wszystkie części pojazdu, takie jak silnik, nadwozie czy podwozie, są oryginalne i zgodne z dokumentacją fabryczną.
  4. Ubezpieczenie – ubezpieczyciele korzystają z numeru VIN, aby ocenić ryzyko i obliczyć składki ubezpieczeniowe.

Jakie informacje o pojeździe odczytamy z numeru VIN?

Sprawdzenie historii pojazdu przy wykorzystaniu numeru VIN pozwala na określenie, czy auto, które zamierzasz kupić, pochodzi z legalnego rynku i nie jest kradzione. Przydatna jest także informacja o tym, czy samochód, który nas interesuje, nie brał udziału w poważnym wypadku, którego efektem były uszkodzenia auta, dyskwalifikujące je pod względem zapewnienia bezpiecznej jazdy nowemu właścicielowi.

Badania techniczne a numer VIN

Sprawdzenie numeru VIN polega na jego porównaniu z danymi w dokumentach pojazdu oraz bazach danych. Diagnosta ma obowiązek zweryfikować, czy numer na karoserii pojazdu zgadza się z tym w dokumentach rejestracyjnych. Jeśli numer VIN nie jest zgodny, może to sugerować, że pojazd został przerobiony, co jest poważnym problemem prawnym i technicznym.

Dlaczego numer VIN jest ważny dla ubezpieczyciela?

Numer VIN jednoznacznie identyfikuje pojazd. Ubezpieczyciele używają go, aby sprawdzić historię ubezpieczeniową pojazdu, w tym wcześniejsze szkody oraz dane techniczne. Dzięki temu mogą dokładniej ocenić ryzyko ubezpieczeniowe i ustalić odpowiednią składkę.

Podanie numeru VIN przy zakupie ubezpieczenia pomaga zapobiegać oszustwom ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciele mogą zweryfikować, czy pojazd rzeczywiście istnieje, czy nie jest skradziony oraz czy dane w umowie są zgodne z rzeczywistością. Numer VIN zawiera szczegółowe informacje o pojeździe, takie jak jego model, wersja wyposażenia, pojemność silnika i rok produkcji. Dzięki temu ubezpieczyciele mogą lepiej dopasować zakres ochrony do konkretnego pojazdu, co może wpływać na wysokość składki oraz warunki polisy.

Podczas zakupu ubezpieczenia OC i AC, właściciel pojazdu musi podać numer VIN w formularzu zgłoszeniowym. Ubezpieczyciel na jego podstawie sprawdza dane pojazdu w różnych bazach danych i weryfikuje ich zgodność. To pozwala na dokładne określenie warunków polisy oraz ochronę interesów obu stron – ubezpieczonego i ubezpieczyciela.

Rola numeru VIN w rejestracji pojazdu.

Podobnie jak w przypadku towarzystw ubezpieczeniowych tak i urzędnicy w wydziale komunikacji sprawdzają numer VIN. W dokumentach pojazdu, takich jak karta pojazdu, oraz na samym pojeździe, aby upewnić się, że pojazd nie jest kradziony i że wszystkie dane są zgodne.

Podanie numeru VIN jest konieczne do zarejestrowania pojazdu i uzyskania tablic rejestracyjnych. Numer ten jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego, co jest oficjalnym potwierdzeniem, że pojazd został zarejestrowany i dopuszczony do ruchu drogowego.

To numer VIN umożliwia śledzenie historii pojazdu, w tym wszystkich poprzednich rejestracji, właścicieli oraz przeprowadzonych badań technicznych. Jest to istotne zarówno dla urzędników, jak i przyszłych właścicieli pojazdu.

Może w przypadku aut nowych, numer VIN spada na dalszy plan przy oględzinach auta do kupienia, o tyle w przypadku aut używanych, a szczególnie sprowadzanych z zagranicy, znajomość tego co ze sobą niesie VIN może sprawić, że wyłapiemy oszustwo sprzedającego i oszczędzimy sobie kłopotów z autem w przyszłości. Oczywiście nie musisz umieć odczytywać VIN przy zakupie aut używanych, wtedy rekomendujemy skontaktowanie się z autoryzowanym sprzedawcą używanych samochodów dostawczych, u którego przebieg, stan, są udokumentowane i masz pewność, że nie dostajesz kota w worku, a sprawdzony pojazd służbowy dla Twojej firmy.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem auta dostawczego to zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Odpowiemy na wszystkie twoje pytania i wspólnie dopasujemy idealną ofertę dla Ciebie.

 
Program pomocy drogowej 24/7.
Podany numer telefonu łączy z Centrum Obsługi Klientów w przypadku nieoczekiwanych awarii pojazdów.